Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak je to s živností na rodičovské dovolené?

admin 0

Chci začít podnikat na RD

Co se týče byrokracie, je podnikání na RD ta nejlepší doba. Jelikož v tuto dobu máte nárok založit si živnostenský list na vedlejší činnost. A to znamená hlavně jednu věc. Neplatíte první rok zálohy na zdravotní pojištění.

Sociální pojištění první rok také neplatíte a pak se zpětně vypočítává, pokud překročíte určitý zisk. A ten je každý rok lehce jiný. V roce 2018 to bylo 71 950 Kč za rok.

Takže vlastně rok nic neplatíte, a můžete jaksi podnikat “na zkoušku”. Pak to chce začít řešit včas, když se ten rok chýlí ke konci.

Co se týče rodičovského příspěvku, o ten nepřijdete, pokud nedáte dítě do školky na více jak 46 hodin měsíčně.

Jak to funguje opravdu v praxi

Jdete na živnostenský úřad

Tak jste se rozhodli, našli hlídání nebo vzali dítě s sebou a jdete na úřad. Můžete jít kamkoliv na živnostenský úřad. Nemusí být v místě bydliště. Já byla v Kladně a trvalé mám v Praze. S sebou jsem měla jen občanku, 1000 Kč a papírek se seznamem, co chci dělat.

Při volné živnosti jen zaškrtáváte čísla činností, co chcete dělat. A můžete jich zaškrtnout, kolik chcete. Paní na úřadě se mě zeptala, co teda že chci zaškrtnout za činnosti a vždy mi dala přečíst definici. Protože jsem vůbec nevěděla, co některé ty pojmy jsou.

Co vám budu povídat, stejně se mi to nepovedlo a 2 jsem netrefila. Pro affiliate potřebuji ještě jednu položku a pro případný prodej ebooků další. Takže příště už každá změna stojí 500 Kč. Byrokracie jak prase.

Jaká ta čísla jsem si tam pro online podnikání zaškrtla? A jaká čísla mi chyběla? Uvedu na konci článku.

Jednotný registrační formulář

Zaplatila jsem na pokladně 1000 Kč a šla zpátky za paní úřednicí s potvrzením zaplacení. Teď přišel další problém. Nevěděla jsem přesné datum, od kdy jsem na rodičovské dovolené. A ano, oni to nemohou zjistit online. Ať žijí úřady a jednotný registrační formulář.

Takže paní mě zaregistrovala jen na finančním úřadě, od kterého pak přišel domů dopis s přiděleným DIČ.

Na ČSSZ tudíž musím psát sama. Je na to formulář na jejich webu a ten se jim pak musí poslat s ověřeným podpisem. Naštěstí se tam nemusí osobně. Nejsnažší je asi založit si datovou schránku na poště u CheckPoint. To jsem udělala já. Pak jim vše pošlete přes datovku a už nemusíte ověřovat podpisy.

Na pojišťovnu musíte taky dodatečně sami a osobně. Opět tleskám jednotnému registračnímu formuláři.

Ještě se pak do týdne musíte na živnostenský úřad vrátit pro Výpis z živnostenského rejstříku, čili to nejdůležitější lejstro. Mělo by to zabrat jen chvilku na vyzvednutí.

Kdy se registrovat?

Tohle jsem hodně řešila. Začínám podnikat a nevím, kdy vydělám první peníze. Takže kdy se registrovat? Na stránkách VZP jsem našla, že na pojišťovnu se registruji, když dostanu první peníze na účet, když mám první zaplacenou první fakturu.

Takže já mám Výpis s živnostenského rejstříku od živnostenského úřadu, a další registrace udělám, až nastane ta skutečnost, co založí tu povinnost registrace, čili až přijdou první peníze.

Nicméně špatně nebude ani, když se registrujete i bez těch příjmů. Vždy se pak dá napsat čestné prohlášení, že jste nic nevydělali. A také se dá snadno činnost pozastavit. Doporučuji se ve všech případech poradit na živnostenském úřadě. Ačkoliv mně tam moc neporadili. 🙂

Doporučuji se o tomhle také poradit s odborníkem na daně.

Čísla na volné živnosti pro online podnikání

Každý to bude mít různé. Musíte samozřejmě tak nějak vědět, co chcete dělat a mít připravený nějaký seznam. Podle něj to tam pak za pomoci úředníka dohledáte v číslech. Hodí se toho mít víc než pak doplňovat za 500 Kč a chodit zas na úřady. Můžete mi někdo říct, proč tedy všichni nezaškrtají všechno rovnou? 🙂

Co doporučuji za činnosti ve volné živnosti v online podnikání?

14) Vydavatelské činnosti

15) Výroba a prodej zvukových a zvukově-obrazových záznamů

47) Zprostředkování obchodů a služeb – pro Affiliate!

48) Velkoobchod a maloobchod – pro Dropshipping a eshopy

56) Poskytování software, poradenství v oblasti IT

60) Poradenská a konzultační činnost

66) Reklamní činnost, marketing

70) Služby v oblasti administrativní správy

72) Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, lektorská činnost.

Ty názvy jsou delší, ale důležitá jsou ta čísla. Tak snad Vám to pomůže při založení živnostenského listu.

Napište mi, ráda pomůžu s odkázáním na příslušné zdroje nebo poradím ze zkušenosti.

Sdílejte kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *