Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

SERIÁL: Jak vydělávat online? Seznam opravdových tipů. DÍL 1# Aktivní práce

admin 0

Žádné klikačky

Na toto téma vzniklo už článků. Vydělávat online chtějí dneska všichni, co vědí, jak to aspoň v základu funguje. A ti, co to nevědí, to chtějí taky a ani o tom neví.

Pokusila jsem se sepsat opravdu co nejvíc tipů, které se dají dělat solidně a můžete si tím skutečně vytvořit podnikání jako takové.

Jedná se tedy o seznam, který nedoporučuje žádné pochybné klikačky, MLM, pyramidy, letadla ani vyplňování dotazníků.

Při práci na internetu máte dvě možnosti, jakou cestou se vydat.

První cesta je, že budete něco aktivně tvořit a prodávat svoje služby za peníze, jako v offline světě třeba kadeřník nebo prodavač. Budete si moct sami rozhodovat o objemu, ceně, čase, kdy pracujete. Ale stále budete pracovat, měnit svůj čas za peníze. To je cesta první – aktivní práce. O té bude tento první díl seriálu. Nicméně druhá cesta na tu první navazuje.

Druhá cesta je totiž pasivní příjem. Není to tak, že tady by aktivní práce nebyla. V počátku jí je hodně. A možná i víc než v první cestě. Ale pak až to jednou vše jede, objem práce se zmenší jen na zlepšování, nastavování automatizace a možná komunikaci se zákazníky, pokud na to někoho v této fázi už nebudete mít. K této druhé cestě se můžete dostat přes cestu první. A nebo také rovnou. To záleží na tom, jestli to tak chcete a jestli se to naučíte. Druhá cesta často na tu první navazuje. Když dlouho něco děláte aktivně, můžete o tom časem třeba napsat knihu a ta už se bude prodávat nezávisle na vašem dalším čase. A to je pasivní příjem.

Pokud se to chcete naučit a být takzvaně „placen za svou existenci“, doporučím Vám v dalších dílech tohoto seriálového článku nějaké lidi, co to dělají a jejich kurzy, které vás vyšvihnou nahoru, pokud opravdu budete chtít. Zřejmě už o nich i víte. Ale nepředbíhejme.

A teď už k seznamu. Nebude nikdy úplně kompletní, lidé jsou vynalézaví anebo nezmiňuji věci, které sama moc nemusím a přijdou mi pochybné.

Cesta první: Aktivní práce

Na začátku cesty je dobré vytvořit si svůj web, kde bude stránka O mně, Co nabízím, Reference, Ceník.

Pokud nemáte reference, zamyslete se. Pracujete teď nebo studujete? Najděte někoho, šéfa nebo profesora, u kterého jste psali bakalářku, a pokuste se žádost vztáhnout co nejvíce k tématu toho, co budete dělat. Třeba ať zhodnotí Váš písemný projev nebo tvůrčí činnost, nebo organizační dovednosti.

Že ještě v ničem nejste profíci? Můžete zkusit nabízet své služby zpočátku zdarma. A tím získat první reference a díky tomu časem navýšit cenu. Spousta lidí nechce pracovat zdarma, berte to jako svou konkurenční výhodu. Berte práci zdarma jako investici do budoucna, do podnikání. Jen je potřeba včas přestat a dobře se pak ohodnotit.

Čím tedy vydělávat online?

Tvorba webů

Jsou tu. Lidé, co poskytují fyzické služby a už jim nezbývá čas naučit se a udělat svůj web. Jedná se zejména o služby jako kadeřník, masér nebo pohostinství.

Vy udělat takový web můžete zvládnut poměrně rychle. Jakmile budete mít svůj první web ve WordPress nebo i jinde, můžete třeba zpočátku za menší ceny nabízet tvorbu těm, co mají stránky nulové nebo špatné. Zkuste do vyhledávače zadat Penzion, hotel apod. Prvních pár odkazů proklikejte a uvidíte, že narazíte na opravdu špatný web. Můžete jim napsat a nabídnout zdarma, pokud je to vaše první nabídka, tvorbu webu pro ně. Takto obepište několik zařízení nebo podnikatelů. Zdůrazněte však, že nejste žádný podvodník, buďte autentičtí, pošlete odkaz na svůj web a napište ve zkratce svůj příběh. Samozřejmě nabídněte možnost doladění webu dle přání. Promyslete si, jestli budete nabízet i aktualizaci webu zdarma, případně se s nimi domluvte, jak často asi budou aktualizovat a jak by to ideálně řešili. Jestli to zvládnou sami nebo za nějaký peníz vy.

Je potřeba zdůraznit, že to není úplně zdarma. Hosting bude vždy stát asi kolem 400 Kč za rok a doména kolem 200 Kč za rok.

Samozřejmě můžete hned koupit hosting a doménu, ale jelikož nevíte, zda to zákazník bude chtít, nemá asi cenu investovat do toho hodně peněz.

Co se týče tvorby samotné, sežeňte si nejdříve doménu zdarma, třeba nejakablbost.net nebo třetího řádu třeba nazevpenzionu.worpress.cz a sežeňte si hosting zdarma. Naklikejte to a až po schválení zařízení řešte přesuny. Bacha na ztrátu dat a podobně. Udělejte web co nejjednodušší a nastudujte si o tom předem.

Tady najdete návody, jak na přesun hostingu i domény.

https://www.wp-hosting.cz/zmena-hostingu-bez-vypadku-x/

Hosting zdarma není úplně zdarma, ale investice je fakt minimální. Najdete ho třeba tady: https://www.hosting-zdarma.cz/

Nebo můžete mít WordPress instalovaný lokálně a hostovat ho prostě od sebe z počítače. Jde to třeba pomocí nástroje XAMPP. V jejich videu je to docela hezky srozumitelně popsané.

Další možnost je udělat web v grafickém editoru. Třeba v www.canva.com nebo pokud vlastníte něco placeného, tak tam. Prostě naklikáte vzhled, tak jak si to představujete na webu a pošlete návrh. Až pak řešíte vzhled přímo na webu. Bacha, najděte si předem vzorové šablony webů, ať to dokážete splnit. A zase se řiďte pravidlem, co nejjednodušeji.

Pokud chcete číst příběh někoho, kdo to fakt dělá nebo chce:

http://seopizza.cz/hledam-nejsnazsi-cestu-jak-vydelavat-na-islandu-pres-internet/

Odkazuje tam pak na zahraniční fórum, kde se tento nápad rozebírá.

Psaní textů

Na weby se necítíte? Psát dokáže ale každý, že? Bude tu v zásadě platit to samé, co u bodu 1. Zkuste oslovit třeba nějaké magazíny, jestli neshání nové redaktory. Nebo to zkuste u těch penzionů, fantazii se meze nekladou. V ubytovacích zařízeních asi copywriting tolik nefrčí. Ale když třeba uvidí, jak jim texty pomohly, rádi se vrátí.

Další možnost, pokud nechcete být aktivní a oslovovat takto lidi, jsou portály s poptávkami. Mezi nejznámější patří:

Copywriting

Zde si založíte profil, je dobré tam dát ten svůj vytvořený web s nabídkou a referencemi. A po schválení se hlásíte na nabídky dle Vašich schopností a zájmů. Je dobré se jako začátečník více hlásit a zkoušet, většinou si copywritery, co se přihlásili, ještě nějak testují, tak se nemusíte bát.

Opět zde může být vaší výhodou cena. A také rychlost. Na dobré poptávky je hned velký zájem.

A najdete to zde: https://www.copywriting.cz/ 

Placla

Pokud už píšete blog a máte více jak 20 článků, můžete ho přihlásit na Placla, kde pak někdo může koupit článek z vašeho blogu.

Webtrh

Na Webtrhu obecně můžete nabízet a poptávat cokoliv, co se týká podnikání online.

Psaní do šuplíku

Můžete také začít psát do šuplíku a hledat vhodné příležitosti, kde to pak nabídnout.

Pokud cestujete nebo chcete, zkuste se podívat třeba na Travel Bibli.

https://travelbible.cz/chces-psat-pro-travel-bibli/

Myslíte si, že psát neumíte, nemáte vlohy? Psaní se dá stejně jako všechny jiné dovednosti trénovat. Zkuste se podívat na tyto zdroje a odpíchnete se.

https://copykiller.cz/

https://ottobohus.cz/

https://michaelamuzikova.cz/know-how/copytriky/

Prodej fotografií

Zkuste se prohrabat svou starou galerií a najít tam krásné fotky scenérie, kafíček, jídel. Pokud je nemáte, začněte je cíleně tvořit. Co si budeme povídat, dnes se dá fotit kvalitně už i na mobil a pak fotku i rychle upravit. Ale nejjistější je vlastnit zrcadlovku a nějakou další základní výbavu. Aby vám pak tohle něco vydělalo, musíte se opět začít trochu snažit. Najít si něco o focení, kompozici a taky kouknout, co se nejvíce stahuje za tipy fotek. Například kafíčka a notebooky dost frčí. Výhoda je, že můžete zkoušet, testovat, zlepšovat se a to bez nějakých velkých nákladů.

Pokud do toho chcete jít víc, tak pak se začnete vzdělávat a zkoušet a zlepšovat se. Můžete začít prodejem přes fotobanky a vyprofilovat se na profi fotografa nebo blogera o fotografování. Každá začáteční pěšinka se napojuje na větší hlavní cestu.

Nějaké zdroje do začátku:

http://fotobanky.cz/jak-zacit-prodavat-fotky-ilustrace-ve-fotobankach

https://powerofdoing.blog/jak-prodavat-fotky-z-cestovani/

https://www.milujemefotografii.cz/manual-fotobankere-10-tipu-na-uspech-ve-fotobankach

Jinak fotografie mohou pak být docela dobrým zdrojem pasivního příjmu, jsou tam nahrané už napořád a stále se prodávají. Ale jako všechno, zpočátku to chce dřít a pak sklízet.

Také existuje spoustu mobilních aplikací, kde můžete prodávat fotky z mobilu. Ale konkurence je obrovská. Nicméně pro mě to je super zkušenost. Mám tam pár svých “ubohých” fotek a snažím se zlepšovat podle ostatních. Používám aplikaci Snapwire.

Více o aplikacích a jejich zhodnocení třeba na Digiaréně.

 

Virtuální asistent/ka

Spousta dnešních velkých online podnikatelů hledá spolehlivé asistenty na delegování běžných úkolů. Konkurence tu samozřejmě je už docela velká. Ale zkuste svoji webovou prezentaci spolu s nabídkou vaší práce poslat nějakým velkým info podnikatelům, investorům, blogerům. Vypíchněte třeba vaše znalosti v oboru. Vyberte si tedy spíš obor, co vás zajímá. Ať i tady máte prostor k posunutí se výše. Je možné, že když pak váš virtuální šéf uvidí, že jste fakt dobří, dostanete se dál a dál. A získáte reference.

Nějaké zdroje:

http://www.va-akademie.cz/ – najdete zde i ebook zdarma, kvalitu jsem zatím netestovala, můžete mi o tom napsat vy.

http://www.monikarumanova.cz/blog/

 

Až se budete hrabat ve všech těch zdrojích a článcích, jak už to tak bývá, narazíte na další a možná i lepší zdroje. Budu ráda když je tu vypíchnete do komentářů nebo mi je pošlete.

Stejně tak jako další tipy, jak vydělávat online.

V druhém díle seriálu budeme pokračovat se seznamem prací online.

A sdílejte můj článek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *